Rekolekcje dla szkół ponadgimnazjalnych w tym roku, w ZSPM, prowadził O. Tomasz Maniura ze Zgromadzenia Ojców Oblatów wraz z młodzieżą ze wspólnoty „Niniwa”. Temat, który nam towarzyszył podczas tych dni t.j. od 22.03 do 24.03.2017r. brzmiał: „Piękna Sprawa”. Każda klasa miała przygotować się do tych rekolekcji i zapoznać się z ich tematyką, nagrywając filmik 30 sekundowy na zaproponowany temat przez O. Tomasza. Tematy były przeróżne. Poszukiwaliśmy piękna w naszym życiu, które możemy przeżyć w rodzinie, w przyjaźni, w chorobie, z Bogiem i bez Niego, z pieniędzmi i bez pieniędzy, z rodzicami i w miłości. To tylko niektóre tematy filmików, z którymi próbowali sobie poradzić nasi uczniowie. Należało przemyśleć temat i sposób, w jaki można tę piękną sprawę pokazać w  rzeczywistości naszego młodego życia. Spotkania rekolekcyjne przeżywaliśmy w naszej szkole w klasach i na sali gimnastycznej. Ta bowiem forma spotkań z zeszłego roku spodobała nam się najbardziej. Może dlatego, że czuliśmy się u siebie.

Rekolekcje rozpoczęliśmy w środę o godzinie 9.00 w klasach, gdzie spotkaliśmy się z młodzieżą ze wspólnoty „Niniwa”. Młodzież szkół średnich oraz studenci spotkali się z nami aby w pierwszym dniu rekolekcji porozmawiać z nami, jak przyjaciele, których życie jest piękne, bo gdziekolwiek są, to przebywają z kimś najważniejszym w ich życiu – z Bogiem. I to im daje radość i siłę życia. Człowiek ma wpisane w swoje serce pragnienia szczęścia, przeżycia wielkiej przygody, pragnienie Boga. Jednak nie wszyscy pozwalają sobie je usłyszeć, wstydzą się ich lub zagłuszają, bojąc się porażki. Tu też wielu z prowadzących powiedziało świadectwo swojego życia, swojego doświadczenia Boga, czy nawet nawrócenia. W niektórych grupach został wyświetlony filmik pt. „Sens ludzkiego życia” o Nicku Vujicicu, Australijczyku mieszkającym z Kalifornii, który urodził się bez rąk i nóg. W swoim życiu przeżywał chwile załamania, nawet myśli samobójcze, ale kiedy odkrył Boga, odnalazł też w swoim życiu sens. W spotkaniach z nim uczestniczyło już ponad 4 mln osób. Nasze spotkanie rekolekcyjne trwało do 10.00, a potem wszyscy przeszli na salę gimnastyczną aby spotkać się z o. Tomaszem. Mówił On nam, że aby pokochać innych trzeba pokochać siebie takim, jakim się jest, godząc się ze swoimi zaletami i wadami. Trzeba znaleźć w sobie dobre, mocne strony. O. Tomasz dał świadectwo swojego życia. Borykając się z różnymi problemami, dostrzegł pasję do jazdy rowerem i to wykorzystał. Pokonywał trudy swojej wytrzymałości, czy trudności i niedogodności w trasie. Tak też swoją pasją zaraził innych młodych ludzi. W ten sposób powstała grupa „Niniwa team”, która pokonuje wiele tysięcy kilometrów. Jadą nawet ponad 8 tys. kilometrów i docierają na Syberię. O. Tomasz przeplatał nam naukę filmikami z wypraw. Na koniec spotkania mogliśmy zobaczyć nasze filmiki. Były one podsumowaniem naszego pierwszego dnia rekolekcji, no i nie ukrywamy, dawno oczekiwanym elementem dnia. Po modlitwie rozeszliśmy się do domów.

Drugi dzień miał podobny przebieg. W czwartek, niektórzy uczniowie z niecierpliwością czekali na spotkanie z animatorami z „Niniwy”. Większość naszych uczniów przyszło w tym dniu dla nich. Byli bardzo zadowoleni, a niektórzy żałowali, że nie byli na pierwszym spotkaniu. Podczas wymiany doświadczeń, mówili o skutkach grzechu. Animatorzy dzielili się swoimi doznaniami. Od 10.30 do 12.00 odbyło się spotkanie na sali gimnastycznej z O. Tomaszem. Tu pożegnaliśmy się z Nim. Zaprosił nas na Mszę Świętą w piątek o godzinie 10.00.

W ostatnim dniu rekolekcji, w piątek, spotkaliśmy się przy konfesjonale o 9.00 z Ojcem pełnym miłosierdzia, w sakramencie pokuty i pojednania. Wielu z nas skorzystało z tego spotkania albo przy konfesjonale albo poprzez szczerą rozmowę z ks. Adrianem i ostatecznym rozgrzeszeniem. Również taka forma może być sakramentem pokuty i pojednania. Naszym ostatnim spotkaniem była Msza Święta, której przewodniczył O. Maciej wraz z ks. Adrianem. Słowa o. Macieja podczas homilii przenikały nas wszystkich. Miał bardzo dobry kontakt z nami i tryskał radością życia. Po przeżyciu Eucharystii, spotkaliśmy się z młodzieżą ze wspólnoty „Niniwa” w kawiarence. Wielu z nas mogło porozmawiać ze swoimi animatorami, z którymi wymieniliśmy numery telefonów, a niektórzy skorzystali z formy rekolekcji weekendowych. I wrócili zadowoleni. Tegoroczne rekolekcje może nie należały do burzliwych, ale na pewno każdy z nas mógł znaleźć coś dla siebie.

Katechetka Maria Czernisz

Poniżej, zdjęcia z zajęć rekolekcyjnych w poszczególnych klasach.